Yağlar insan hayatı için en önemli 3 temel besinden biridir ve vücudumuzda büyük yer kaplar. A, D, E ve K vitaminlerini yağlar olmadan vücudumuzun emmesi mümkün değildir. Sızma zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, stressle başa çıkmanızda, ruhsal dalgalanmaların çözümünde ve mental yorgunluklarda iyi geldiği gibi sağlıklı kilo vermenize de yardımcı olur. Yağların kötü şöhretlerine rağmen bütün yağlar kötü değildir. Mesele sizin doğru yağı tercih etmenizdir.

Günde 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, sahip olduğu doymamış yağ ile, kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca sahip olduğu antioksidan içeren polifenoller sayesinde vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltır. Beyin sağlığına iyi gelen Omega-3 ve Omega-6 da içerir.

Kalp

Kardiyovasküler hastalıklar: Kalbimiz yaşlandıkça bozulmaya başlar. İspanyol araştırmacılar sızma zeytinyağı gibi doymamış yağ oranı yüksek yağların tüketiminin yaşlılıkta damar dolaşım fonksiyonunu geliştirdiğini keşfettiler.

Kan basıncı: Zeytinyağı kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Napoli Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada günde 4 yemekkaşığı zeytinyağı kan basıncını dengelemek için ilaç kullanımını azaltmaktadır.

Kolesterol:
Sadece 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağının LDL ve triglerisid oranını düşürmek suretiyle total kolesterolü düşürdüğü görülmüştür. HDL ve LDL arasında dengeyi sağlayarak HDL kolesterolü de geliştirmektedir.

Beyin

Alzheimer: Çalışmalar göstermiştir ki, sızma zeytinyağında bulunan bir polifenol olan oleokantal, Alzheimer hastalığını da içeren yaşlılık sonucu oluşan bilişsel düşüşü azaltmaktadır. Ayrıca zeytinyağında bulunan antioksidanlar yaşlılıkla ortaya çıkan oksidatif stresi de azaltmaktadır.

Depresyon: Navarra ve Grand Canaria Las Palmas Üniversitelerinde yapılan araştırmalarda, zeytinyağı zengin beslenme çeşitlerinin depresyonu da içeren mental rahatsızlıklardan koruduğunu görülmüştür. Sızma zeytinyağı hücre zarı inşa edici bir elementtir. Bu şekilde hücreleri ve organları dolayısıyla beyni de koruyucu özellikleri vardır.

Felç: Fransa’da yapılan bir araştırmaya göre, sızma zeytinyağı tüketen insanlar tüketmeyenlere kıyasla %41 oranında felç riskinden korunmaktadırlar.

Cilt

Cilt kanseri: Akdeniz diyeti ve zeytinyağı tüketimi tehlikeli bir cilt kanseri olan malignant melanoma’dan korunma sağlamaktadır. Sızma zeytinyağı’nın antioksidan özellikleri güneşten gelen oksidasyona karşı koymaktadır.

Kemikler

Kemik erimesi (osteoporosis): Sızma zeytinyağ tüketimi kemiklerdeki mineral ve kalsiyum oranını arttırır. Vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur böylece kemik erimesinin önüne geçmede rol oynar.

Beslenme

Diyabet: Diyabet’in semptomları lifli gıdalar ve doymamış yağlar (sızma zeytinyağı) tüketilerek azaltılabilir. Kan şekerini düzenler ve insülin duyarlılığını geliştirir. Akdeniz diyeti. tip2 diyabet riskini doymuş yağ içeren diyetlere göre %50 azaltır.

Obezite: Besin değeri yüksek gıdaları tüketmek tokluk hissini artırır ve aşırı yemeye ve sonuçta obeziteye yolaçan yüksek kalorili gıdaları atıştırmayı önler. Yemek sonrası hissedilen toklukun en önemli sebebi yağlardır. Yağlar tükettiğimiz besinleri sindirmemize yardımcı olurlar. Sızma zeytinyağı tokluk hissi veren besin değeri yüksek gıdalara güzel bir örnektir.

Akdeniz diyeti: En temel besini sızma zeytinyağı olup, tam tahılları, meyveleri ve sebzeleri içerir. Akdeniz diyetinin faydaları sayısız araştırmada ispat edilmiş olup metabolik sendrom’dan kardiyovasküler rahatsızlıklara kadar bir çok hastalığı önlediği görülmüştür.

Oksidatif stres: Hava kirliliği, sigara dumanı, kızarmış gıda ve alkol vücutta serbest radikallerin oluşmasına sebep olur. Bunların vücutta oluşturduğu zarara oksidatif stres denir ve zamanla kansere dönüşebilir. Sızma zeytinyağında bulunan E vitamini bu hasardan vücudumuzu korur ve polifenoller sayesinde de oksidasyon stresi ile savaşır.

Kanser: İnflammasyon kanseri oluşturan ana sebeptir. Genellikle şeker yoğun gıdaları tüketmek, alkol, sigara, kızarmış gıdalar inflammasyonun kaynaklarıdır. Zeytinyağında bulunan oleokantal’in inflammasyonu azalttığı görülmüştür.

Sizde bu lezzetli tarifleri ilios Doğal zeytinyağı ile yapmak için Hemen sipariş verin.

Paylaş
Minimum 6 karakter