Malzemeler:

½ su bardağı İlios sızma zeytinyağı
2 adet ince doğranmış soğan
1 su bardağı pirinç
3 yemek kaşığı nane
1 yemek kaşığı dereotu
Tuz ve çekilmiş karabiber
500 gram asma yaprağı
1 su bardağı su
1 ½ yemek kaşığı limon suyu

Tarif:

Pirinci tavaya ekleyin ve kısık ateşte 5 dakika pişirin. Nane ve dereotunu pirince ekleyin ve tuz karabiber serperek karıştırın. Kısık ateşte 5 dakika daha pişirin. Asma yapraklarını kaynar tuzlu su (taze yaprak ise normal su) içinde 3 dakika bekletin.

Süzdükten sonra ve temiz bir bez üzerinde kurumaya bırakın. Yaprakları parlak yüzleri alta gelecek şekilde dizin. İçlerine birer yemek kaşığı pirinçli harç koyun. Yaprakları iki kenarından içeri kıvırın ve sap kısmından başlayarak yukarı doğru yuvarlayarak sarın.

Sardığınız dolmaları kapanma yerleri aşağı gelecek şekilde sıkıca tencereye yerleştirin. Kalan zeytinyağını üzerlerine gezdirin. Limon suyunu ve suyu da ekledikten sonra pişerken dağılmamaları için üzerlerine bir tabak kapatın. Orta ateşte, tenceredeki su azalana kadar 50-60 dakika pişirin.

Yunan usulü zeytinyağlı yaprak sarması damağınızda değişik bir lezzet bırakacak ve tadına doyamayacaksınız.

Unutmadan söyleyelim: Zeytinyağlı yaprak sarması ilios sızma zeytinyağları ile çok daha lezzetli olur! Neden mi? Oleik asit oranı %0.3 ile %0.5 arasında değişen yağlarımız, her kullanımınızda zeytin meyvesinin tadı ve kokusunu yoğun olarak hissettirir. İlios, hayatına lezzet katmak isteyenler için gurme zeytinyağı!

Paylaş
Minimum 6 karakter