Etiket: zeytinyağılı sos

Sezar Salata Sosu

Sezar Salata Sosu

Malzemeler: 1 kap süzme yoğurt 2 yemekkaşığı limon suyu 4 yemekkaşığı sızma zeytinyağı 1/2 çay kaşığı Dijon hardalı 1 diş dövülmüş sarımsak deniz tuzu ve biber Tarif: Bir kap içinde iyice karıştırın ve her tür yeşil salatanızda keyifle kullanın.

Devamı

Nar Ekşisi Sosu

Nar Ekşisi Sosu

Malzemeler: 3 yemekkaşığı nar ekşisi 1/2 limon suyu 60 ml sızma zeytinyağı taze karabiber Tarif: Bütün malzemeyi krema haline gelene kadar karıştırın ve tuz ya da biber ile tatlandırın. Buzdolabında 7 gün saklayabilirsiniz. Yeşil salata yapraklarıyla, Akdeniz Salatasında veya ızgara havuç, keçi peyniri veya beyaz peynir ile mükemmel sonuç verecektir.

Devamı

Ahududu Sosu

Ahududu Sosu

Malzemeler: 100 gr (1/2 kap) ahududu 2 – 3 yemekkaşığı sızma zeytinyağı Tarif: Ahududuları bir kaşık yardımıyla iyice ezin ve zeytinyağı ile karıştırın. Cam bir kavanoz içinde 4 gün saklayabilirsiniz. Taze ıspanak, kavrulmuş ceviz ve biraz nar tanesi ile muhteşem olacaktır.

Devamı

Maydanoz+Nane Salsa Verde

Maydanoz+Nane Salsa Verde

Malzemeler: 2 demet maydanoz 1 demet nane 1/2 – 1 limon suyu– damak tadınıza göre 1/2 kap sızma zeytinyağı Tarif: Bütün malzemeyi blender içine koyun ve yumuşak ve pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Tadını limon suyunu ekleyerek dengeleyin, taze kara biber ve deniz tuzu ile tatlandırın. Cam bir kavanoz içinde 1 hafta saklayabilirsiniz. Yeşil salata yaprakları ve sebzelerle birlikte harika…

Devamı

Klasik Fransız Sosu

Klasik Fransız Sosu

Malzemeler: 1 yemekkaşığı elma/üzüm sirkesi ½ yemekkaşığı Dijon hardalı 3 – 4 yemekkaşığı veya 45-60 ml. sızma zeytinyağı (damak tadınıza göre) Kara biber ve isteğe göre bir miktar deniz tuzu Sirke ve hardalı birleştirip krema haline gelene kadar zeytinyağı ile çırpın. Kara biber ve tuzu ekleyerek tatlandırın. Ağzı kapalı cam bir kap içinde iki haftaya kadar koruyabilirsiniz.

Devamı

Minimum 6 karakter